GÜNSELİ TÜRKAY

Upon graduating from the Department of Economics at the Middle Eastern Technical University in 1999, Günseli Türkay studied Fashion Design at the Accademia Italiana Moda in 2000. She worked as a fashion designer for the Mudo and Mexx for five years. In 2004, she established her studio, Pasaj Istanbul, to provide brand consultation and design services to fashion brands. In 2009, she established her eponymous brand and debuted her collection at Istanbul Fashion Week. In December of the same year, she received the Young Fashion Entrepreneur Award given by the British Council and represented Turkey at the fashion events in London. She presented her Spring Summer 2013 collection in a group show at Berlin Fashion Week. The designer's collections are sold in Hong Kong, Saudi Arabia, Lebanon and London. The main theme of the Günseli Türkay brand consists of collaborative projects between the designer and different artists. Günseli Türkay creates her own style by printing artists' paintings onto fabric. The influence of the illustrators and architects with whom she works with is felt heavily in all her pieces.

 

Günseli Türkay`s Arbeit ist stark von moderner Kunst und individuellem Kunstdruck beeinflusst. Diese Inspirationen spiegeln sich sowohl in ihren unverkennbaren Bogendrucken als auch in der Form und Gestaltung ihrer Kollektionen wieder. Die Kollektionen umfassen tragbare Mode für jeden Tag bis hin zu luxuriösen Abendkleidern. Moderne Kunst, Grafik-Design, Ottomane und Pop-Art, um nur einige Inspirationsquellen ihrer visuellen beeindruckende Prints zu nennen. Während sie die Themen entwickelt hat, arbeitete Günseli Türkay in der Vergangenheit mit türkischen Künstlern an dem gesamten Konzept der Kollektion, sowie der Präsentation.

 

Tasarımcı 1999 yılında ODTÜ Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonraFloransa‘da moda tasarımı eğitimi aldı. Kendi ismini taşıyan markasını ilk kez 2009 senesinde İstanbul Moda Haftasında tanıtan Günseli Türkay; her sezon farklı sanatçılarla işbirliği yaparak markasında sanat ve moda dünyasını birleştiriyor . 2009 Aralık ayında British Council ve IMA ‘nın düzenlediği Yılın Genç Moda Girişimcisi yarışmasında birinci olan Günseli Türkay Londra Moda Haftası’nda Türkiye’yi temsil etti. Günseli Türkay markası Türkiye’nin yanısıra, Tokyo, Hong Kong, Çin, Singapur, Lübnan, Kuveyt, Sudi Arabistan ve Dubai‘de satılıyor. Tasarımcı 2014 yaz koleksiyonunu şöyle anlatıyor; ‘Cesur Yeni Dünya’ isimli koleksiyonumun desenlerini tasarlayan grafik tasarımcısı Berk Gül kavramsal süreç ile tasarım sürecini ayrı tutmayan hatta düşünsel süreci işin merkezine koyan,işini düşünmek olarak tanımlayan bir tasarımcı. Aslında şu anda yaşadığımız şehir hayatı herşeyin düzenli ve idealize edildiği bir modernleşme olarak görülse de aslında insan doğasına çok aykırıdır. Modern yaşamı doğaya saygı göstererek ve insanın özüne çok daha uygun olacak şekilde kurgulayabileceğimizi ve çeşitlendirebileceğimizi savunuyoruz. Koleksiyonumuzda doğa fotoğrafları ile mimari ve geometrik çizimler iç içe geçmş şekilde kullanılarak, güçlü silüetlerde kendisini gösteriyor.

×
Sign Up
×